Inseminacja

W IREK inseminujemy klacze nasieniem świeżym, chłodzonym oraz mrożonym. W przypadku nasienia o gorszej jakości lub małej liczbie plemników stosujemy głęboką inseminacje w pobliżu brodawki jajowodu. Dewizą IREK jest częste monitorowanie klaczy przed i po owulacji, w przypadku mrożonego nasienia co 6 godzin. Postępowanie to umożliwia określenie optymalnego momentu do inseminacji oraz pozwala wykryć najczęstsze problemy obniżające płodność i szybko na nie reagować.

 

Zalety sztucznej inseminacji:

  • Dystans przestaje mieć znaczenie
    Odległość dzieląca klacz od wybranego ogiera nie jest już przeszkodą. Nasienie w formie schłodzonej możemy sprowadzić z większości krajów Europy, a mrożone z całego Świata. Sztuczna inseminacja otwiera więc hodowcom dostęp do ogromnej puli zasobów genetycznych najlepszych ogierów z kraju i zagranicy.
  • Mniejsze ryzyko chorób zakaźnych
    Ponieważ nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu ogiera z klaczą ryzyko zarażenia któregokolwiek z nich chorobą zakaźną jest zminimalizowane. Ogiery, od których pobierane jest nasienie do sztucznej inseminacji, są regularnie badane w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową, co dyktowane jest przepisami krajowymi i międzynarodowymi.
  • Zmniejszone ryzyko urazu
    Ryzyko uszkodzeń ciała jest zminimalizowane zarówno dla ogiera, klaczy, jej źrebaka jak i obsługujących je ludzi. Od ogierów nasienie pobierane jest na fantomie (który nie kopie). Klacz do badań USG i inseminacji wprowadzana jest do poskromu, jeśli posiada źrebaka to on jej towarzyszy.
  • Zwiększony odsetek zaźrebień
    Szczególnie u klaczy problematycznych zauważalna jest korzyści wynikająca z procedur, które stosuje się przy sztucznym unasiennianiu. Po pierwsze już w czasie rutynowych badań w poskromie weterynarz może wychwycić wiele problemów ze strony klaczy i podjąć odpowiednie kroki. Po drugie zawsze dążymy do inseminacji tylko raz w czasie rui, w optymalnym momencie w stosunku do owulacji i z zachowaniem rygorystycznych zasad higieny, a objętość nasienia, którą inseminujemy do macicy klaczy jest zmniejszona do konicznego minimum. To pozwala zmniejszyć zanieczyszczenie macicy i reakcję zapalną ze strony endometrium, która zawsze ma miejsce po kryciu.
  • Rozwiązanie dla klaczy, które nie mogą być kryte naturalnie
    Jest wiele powodów dla których naturalne krycie może być przeciwwskazane; urazy aparatu ruchu, temperament, brak pokazywania rui, wcześniejsze zabiegi chirurgiczne lub rany okolicy sromu i odbytu czy dysproporcja wielkości między klaczą a ogierem to tylko niektóre z nich.
  • Uzyskiwanie potomstwa po nieżyjących ogierach
    Mrożone nasienie może być przechowywane tysiące lat bez uszczerbku dla jego jakości. Powszechną praktyką jest wykorzystywanie mrożonego nasienia ogierów nieżyjących lub z innych powodów niezdatnych już do rozrodu.